Tisk E-mail
Napsal(a) Roman Žebro Pekař   
[07.03.2008]

Expedice Uparisína 2008

kontakt: Roman Pekař – Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

adresa: Blatenská 30, mobil: +420 608 783 224

Cíl expedice

Severní stěna Uparisíny - foto: Roman Žebro Pekař Cílem malého zkušeného týmu českých horolezců bude Vachánský koridor v nestabilní a výbušné oblasti na severovýchodě Afghánistánu. Pokusíme se o prvovýstup více než 1500 metrů vysokou kolmou severní stěnou Uparisíny (6 130 m n.m.). Navážeme tak nejen na naší předchozí expedici Pamír-Hindúkuš 2006, která byla po 35 letech první horolezeckou expedicí do této části světa, ale i na výstupy expedic z roku 1965 a 1968, které byly prvními československými výpravami do velehor. Během samotného výstupu, ale i v době cesty pod stěnu, budeme natáčet, fotit a sbírat materiál, ze kterého po návratu vznikne hodinový film, výstava velkoformátových fotografií a atraktivní visual show. Během cesty i po návratu budeme publikovat reportáže a články v českých médiích.

O expedici

V roce 2006 jsme poprvé vstoupili do Váchánského koridoru a navázali tak na slavné expedice ze šedesátých let. Po přípravné výpravě (více viz pamir-hindukus.wz.cz) v roce 2006 se do této oblasti vracíme vybaveni nejen nasbíranými kontakty a znalostmi, ale posíleni i o v současné době jedny z nejzkušenějších českých horolezců, kteří sbírají úspěchy jako členové úzké české reprezentace.

Právě ve Váchánu se před více než čtyřiceti lety začala psát historie československého vysokohorského lezení. Tehdy nejlepší českoslovenští horolezci vystoupili v roce 1965 na několik vrcholů v dolině Išmurch. Jedním z jejich úspěchů byla i Uparisína, které dali jméno. Jasná linie přes 1500 metrů vysokou kolmou ledovou stěnou na svůj průstup teprve čeká. Představa, že vrcholem horolezeckého snažení je dosažení co nejvyšší nadmořské výšky, je dnes už mylná. Stejně důležitými se také staly obtížnost výstupu a styl cesty k vrcholu.

Afghánistán je drsnou zemí plnou kontrastů, a to jak mezi národy, které na tomto území žijí, tak v oblasti přírody a klimatu. Zažijeme rozdíly teplot mezi -40 a +60 stupni, budeme čelit prachovým i sněhovým bouřím, proplétat se minovými poli, brodit stovky vodních a písečných překážek a překonávat celou řadu průsmyků. Všechny tyto faktory slibují jediné: nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější českou expedici posledních dob.

Mediální výstupy expedice Uparisína 2008

1) Dokumentární film - hlavním výstupem expedice bude hodinový film věnovaný prvovýstupu severní stěnou Uparisíny (6300 m). Film pošleme na významné filmové festivaly s horolezeckou, cestovatelskou či outdoorovou tématikou v ČR i v zahraničí. Pravděpodobné je také uvedení filmu některou z českých televizních stanic. Cílem filmu bude ukázat nejen nesmírně náročný horolezecký výstup v extrémním a nestabilním prostředím, ale také zvýšit povědomí o životě v současném Afghánistánu, jak v České republice, tak i v zahraničí.

 

2) Mediální výstupy - Navážeme na předchozí úspěšnou spolupráci s českými médii (zejména ČT, Aktuálně.cz, ČRo, Lidové noviny, Lidé a země a další). Výstupem budou reportáže v tištěných médiích, internetových serverech, televizní reportáže a vstupy či rozhovory v rádiu. Během expedice Pamír - Hindúkuš a po návratu jsme uveřejnili více než devadesát reportáží a článků (mimo jiné v České televizi, Lidových novinách, MF Dnes, Instinktu, Lidé a země, Aktuálně.cz, Hedvabnastezka.cz a dalších), ve spolupráci s ČRo Plzeň vznikl také jedenáctidílný seriál vyprávění o expedici.

 

3) Visual Show - Stejně jako po minulé expedici plánujeme sérii visual show (kombinace video-klipů a fotografií), které pravidelně prezentujeme na velkých českých outdoorových festivalech (např. Teplice nad Metují, smíchovský festival alpinismu či setkání cestovatelů). Hodinovou visual show z expedice Pamír - Hindúkuš shlédlo více než 4000 lidí.

 

4) Výstava fotografií - Připravíme výstavu velkoformátových fotografií, které budeme vystavovat v obchodních centrech po ČR a také v rámci outdoorových akcí či festivalů.

 

5) Internetové stránky expeditions.cz - Satelitní technika, kterou budeme na expedicivybaveni, nám umožní pravidelně aktualizovat naše internetové stránky i v průběhu výstupu v naprosto extrémních podmínkách.

 

Co vám nabízíme:

 

  • Umístění loga vaší firmy a odkazu na internetových stránkách Expeditions.cz.

  • Propagační materiály (např. články, video-reportáže) vyrobené přím Vám na míru použitelné pro vaše internetové stránky, katalogy...

  • Fotografie Vašich produktů / Vašeho loga v netypickém prostředí

  • Umístění loga Vaší firmy v rámci fotografické výstavy.

  • Poděkování při všech veřejných akcích.

  • Jmenování Vaší firmy v tiskových zprávách.

  • Možnost prezentace vašich výrobků při veřejných akcích a promítáních.

  • Umístění do titulků v dokumentu o expedici.

  • Testování vašich produktů v extrémních a vizuálně atraktivních podmínkách.

  • Uvítáme i Vaše návrhy na další formy spolupráce.

 

To co chybí na expedicích rozhodně není chuť, nebo připravenost, ale finance. Hledáme proto sponzory pro jakoukoliv formu spolupráce - finanční i materiální podporu (expediční vybavení).

 

Termín expedice: 08/2008 – 09/2008

 

Seznam členů expedice najdete zde.


 

Aktualizováno ( [09.03.2008] )